Историческая справка

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА СЕЛИЩЕ КРАСНОДОН
Селище міського типу Краснодон (до 1922 року рудник Катеринодон) знаходиться під впорядкуванням міста Краснодона. Населення – 5378 чол.
Росташоване в південно-східній частині Луганської області, за 50 км від міста Луганська, до найближчої залізничної станції «Сімейкине» відстань -3 км.
Територія населеного пункту складає 864,6 гектарів, має автобусний зв'язок з містами Луганськом і Краснодоном.
Селище Катеринодон було засноване у 1910 році у зв'язку з будівництвом рудника з одноіменою назвою .
Перша шахта була збудована у 1912 році євпаторійським промисловцем І.Койчу. У 1913 році у Катеринодоні влаштовується Петроградське промислове товариство фірми «Товариство будинок В.В.Ярмонкіна і С.Ф.Овсяннікова і К-о». У цьому ж році Ярмонкін від фірми скуповує 1000 десятин землі і засновує 7 шахт, що поклало початок створення крупної промисловості у цьому районі.
Селище одержало назву тому, що знаходилось на межі Катеринославської Губернії і Області Війська Донського .
7 листопада 1922 року робітники Катеринодонських шахт,зібравшись на мітинг, присвячений 5 річниці Великого Жовтня, перейменували Катеринодон в рудник Краснодон.
У 1925 році на селищному кладовищі був споруджений пам'ятник загиблим у роки громадянської війни: 20 борців за Радянську владу у 1918 році були розстріляні і поховані на цьому місці, в тому числі секретарі партійного та комсомольського осередків С.Й.Бунеєв та Андрій Гордєєв.
В період фашистської окупації у с. Краснодон діяла підпільна група під керівництвом М.Сумського, А.Єлисеєнко та В.Жданова, яка відносилась до підпільної організації «Молода гвардія». З чотирнадцяти молодогвардійців тринадцять були закатовані окупантами та скинуті в шурф шахти №5 м.Краснодону.
У 2008 році на місці, де поховані 13 молодогвардійців та померлих від ран у військовому шпиталі 30 льотчиків був урочисто відкрито меморіальний комплекс «Безсмертя». Автор меморіалу заслужений діяч мистецтв України Микола Можаєв. В відкритті приймали участь ветерани Великої Вітчизняної війни Луганщини, також стали почесними свідками відкриття меморіалу юні патріоти - активісти організації «Молода гвардія» і партії «Єдина Росія» з Ростовської та Бєлгородської областей.
На території селища розташовані: школа №22, де навчалися молодогвардійці, Краснодонська школа інтернат, була створена кімната «Українська світлиця» силами учителів та учнів, професійний гірничий ліцей, селищна лікарня, дитяча бібліотека готельний комплекс «50\50», парк відпочинку, збудований храм «Свято- Володимирський». З 1949 року працює Краснодонський завод «Автоагрегат», виробник автомобілів марки УАЗ усіх модифікацій і запасних частин до них.
 

Назад Наверх