Историческая справка

м. Молодогвардійськ

Герб Флаг

Автор прапора і герба м. Молодогвардійська Народний художник Луганщини Ю.П. ШПИРКО
Прапор міста Молодогвардійська- це прямокутне полотнище зі співвідношеннім 1:2.Три рівні смуги горизонтального розташування. Перша – блакитна, друга - жовта,третя – червона.У лівому верхньому куті на блакитній та жовтій смугах розташован чорний трикутник, з вершиною у центрі смуг. У центрі трикутника – жовте сонце. Блакитний і жовтий – кольори державного прапора України, що символізує державну приналежність міста. Червоний колір означає патріотизм жителів міста Молодогвардійська, його традиції, подвиг юних героїв «Молодої гвардії», на честь яких було назване місто. Чорний колір трикутника означає вугільну промисловість - містоутворюючу галузь міста. Сонце символізує світло і тепло «чорного золота» та географічне розташування Молодогвардійська - Восток України, де місто одне з перших на Україні зустрічає схід сонця.

Герб являє собою форму п'ятикутника, нижні кути округлені та надають йому форму щита давньослов'янських міст.
У верхній частині герба на горизонтальній плашці темно-червоного кольору напис «Молодогвардійськ» жовтого кольору.
З нижніх кутів плашки щит ділиться двома діагональними прямими на чотири частини у вигляді трикутників з вершинами в центрі щита.
Центр щита заповнює зображення шматка вугілля в квадраті чорно-білого кольору, що є найвиразнішим символом міста. У верхній частині трикутника, над вугіллям, поміщена зелена смуга, що означає зелене поле, та сонце жовтого кольору на тлі блакитного неба . Дата закладення міста- 1954 рік, поміщена в нижній частині трикутника на тлі цегляної стіни.
Праворуч і ліворуч в трикутниках білого кольору розташовані атрибути перших будівельників і шахтарів - обушок і лопата.
Композицію прикрашає лаврова гілка, обвита блакитно- жовтою стрічкою з малим гербом України у верхній частині - символом державної приналежності.

Історична довідка
Молодогвардійськ – молоде місто на Луганщині. Воно розташоване в східній частині Луганської області в 9 кілометрах від міста Краснодон і 3-х кілометрах від залізничної станції Сімейкине Нове. Від обласного центру міста Луганська місто Молодогвардійськ розташоване на відстані 37 кілометрів.
Загальна площа м. Молодогівардійська з адміністративно підлеглими робітничими селищами складає 325 гектарів.
Виникнення міста зв’язане з початком промислового освоєння багатих запасів коксівного вугілля у північно-західній частині Краснодонського геологічного району. Перші свердловини тут були пробурені в 1936 році. Проте широка розвідка вугільних пластів почалася в 1944 році. У 1949 році було закінчено розвідку пластів Атаманського комплексу для талівських шахт.
Майже одночасно з закладанням перших шахт виникло шахтарське селище. Спочатку тут будувалися одноповерхові будинки. Але бурхливий розвиток вугільної промисловості і широкий розмах шахтного будівництва обумовили швидке зростання селища. Рішення про будівництво міста Молодогвардійська було прийнято Міністерством вугільної промисловості СРСР у 1952 році. Взимку 1952 року рішення про будівництво міста Молодогвардійська було прийнято Міністерством вугільної промисловості СРСР. Взимку 1953 року були проведені геодезичні роботи з проектування майбутнього міста на місцевості. А влітку 1954 року приступили до закладки вулиці Леніна – першій центральній вулиці шахтарського містечка. У 1955 році було закладено три чотириповерхових будинки по вулиці Леніна і фундамент Палацу культури, а в 1957 році перших новоселів прийняли шість нових багатоквартирних будинків.
У 1959 році споруджуваному місту дана назва Молодогвардійськ на честь героїв-молодогвардійців, що діяли в місті Краснодоні в період німецько-фашистської окупації. У 1961 році м. Молодогвардійськ було віднесене до категорії міст районного підпорядкування.
Багато вулиць у м. Молодогвардійську названі на честь героїв «Молодої гвардії»: Тюленіна, Осьмухіна, Громової, Шевцової, квартал імені Олега Кошового.
Історія розвитку і будівництва міста Молодогвардійська – це насамперед історія розвитку вугільної промисловості у Краснодонському районі. Ще на початку будівництва міста Молодогврдійська запрацювала шахта «Талівська». 25 серпня 1957 року введена в експлуатацію шахта «Горіхівська». У квітні 1970 року запрацювала шахта імені 50-річчя СРСР. У грудні 1971 року приступила до роботи шахта «Молодогвардійська». І вже під час становлення незалежної України в1999 році введена в експлуатацію шахта «Самсонівська-Західна».
На території міста працюють три загальноосвітні школи, школа робітничої молоді один будівельно-промисловий ліцей, 5 дитячих садків.
Медичне обслуговування населення забезпечують міські поліклініка, стоматологія, дитяча консультація, профілакторій.
Культурним центром міста є Палац Культури «Юність».
2011р. ознаменувався значною подією в житті міста – відкрився стадіон.
Молодогвардійськ - місто шахтарських рекордів і трудових починів.
Ініціатором швидкісної проходки шахтних стволів став Н. К. Дубенко. У 1957 році за видатні успіхи в будівництві вугільних підприємств він удостоєний звання Героя Соціалістичної праці.
Проводячи промислове випробування стволопроходческого комбайна ПД-2 на шахті «Самсонівська-Західна» бригада прохідників М.В. Черноволова в січні 1971 р. за 31 робочий день пройшла 177,5 погонних метра ствола і встановила світовий рекорд продуктивності праці.
У 1976 р. перший мільйон тонн вугілля за рік видобула бригада А.Я. Колеснікова з ш. «Молодогвардійська». Бригадир був удостоєний звання Героя Соціалістичної праці та Державною премією УРСР.
Звання Героя України за трудові досягнення та багаторічну працю в вугільній промисловості отримав М.К. Дорошко
Гордістю і славою міста є зразковий дитячий духовий оркестр, створений у 1975 році. Керує оркестром Заслужений працівник культури України – Леонід Миколайович Тимошенко. Під його керівництвом оркестр був двічі лауреатом Всеукраїнського фестивалю народної творчості, неодноразово був переможцем фестивалів-конкурсів духових оркестрів.
Пишається місто і іншими своїми видатними земляками. Володимир Володимирович Шацких – чемпіон світу з греко-римської боротьби, його приклад складно переоцінити, його спортивні перемоги – стимул для зайняття спортом молоді міста та усієї країни.
Юрій Анатолійович Потієнко – відомий композитор, автор музики до 39 кінострічок різних жанрів. Володар нагород багатьох міжнародних фестивалів.
Надрага Василь Іванович – заслужений вчитель України, кандидат наук по державному керівництву, Народний депутат України 4 і 5 скликання.
Багато років жив і працював в м.Молодогвардійськ Геннадій Васильйович Галанов. В роки Великої Вітчизняної війни Г.В. Галанов був командиром ланки 91 гвардійського штурмового авіаційного полку. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 15.05.1946р. Г.В.Галанову було присвоєне звання Героя Радянського Союзу.
Коли в 1954 році закладався місто в голому степу на «семи вітрах», його будівельники мріяли про те, щоб Молодогвардійськ в майбутньому став справжнім пам'ятником героям, на честь яких він був названий. Сьогодні сміливо можна сказати, що ця далека мрія перетворилася в дійсність.
 

Назад Наверх